Schedule

  

Saturday
14.09


10:30-10:45
ACC2019 Opening ceremony [BG]

11:00-11:40
Q&A panel with Marvel and DC artists Scott Hanna, Tom Raney, Jim Calafiore [EN]


11:45-12:00
A dose of Happiness with Яна Титова and Алек Алексиев [BG]


12:00-13:30
Gaming Cosplay contest [EN/BG]


13:45-14:30
Q&A panel with FLASH GORDON - Sam J. Jones [EN]


14:40-15:20
Cosplay Q&A panel with Enji Night, Manuel D'Andrea, Narga & Aoki [EN]


15:40-16:40
Game of Thrones Q&A panel with Natalia Tena (Osha) and Miltos Yerolemou (Syrio Forel) [EN]


17:00-17:40
Cosplay, Art & Manga - Awards ceremony


18:00-20:00
AMV competition and award ceremony

  

Sunday
15.09

11:00-11:40
Wildlings with Яна Маринова, Луиза Григорова-Макариева, Александър Сано, Мартин Макариев [BG]


12:00-14:00
Anime & Movies Cosplay contest [EN/BG]


14:20-15:10
Undervcover Q&A panel with Мариан Вълев (Куката), Михаил Билалов (Джаро), Захари Бахаров (Иво Андонов), Александър Сано (Косъма) [BG]


15:20-16:00
Jodi Lyn O'Keefe /Prison Break, The Vampire Diaries, Two and a Half Men and more/ - Q&A panel [EN]


16:10-17:00
Harry Potter Q&A panel with Natalia Tena (Nymphadora Tonks) and Devon Murray (Seamus Finnigan) [EN]


17:10-17:45
Cosplay Show - Awards ceremony


18:00-20:00
K-POP show

 

 

 

 

 
   
Saturday
14.09

11:00-11:30
Screening "Overview of the 29th Days of Japanese culture during 2018"

11:40-12:00
Star Wars Fans Panel With The Romanian 501st & Rebel Legions [EN]

12:20-13:20
Screening "22nd Japan Media Arts Winning Program"

13:40-14:00
Kendo - martial arts demonstration

14:20-14:40
Lecture "Japanese tea ceremony - art and traditions"

15:00-16:00
Movie premiere "22 Seiki Guwa"

16:20-17:00
Lecture "Elements of visual story telling" with Константин Витков-Титис, Марта Андреева and Дечо Таралежков 

17:20-17:40
Karate - martial arts demonstration

18:00-19:50
Impro Theater ImproduceMe  
 
Sunday
15.09

10:40-11:00
Lecture "How anime builds visual culture"

11:20-11:40
Lecture "The Dark side of K-pop"

12:00-13:00
Screening - movies by director Atsushi Wada

13:00-14:00
Screening - New Motion - short movies by young japanese directors

14:10-14:30
Lecture "Bulgaria VS. Korea"

14:40-15:00
Lecture „The Americanisation of Japan“

15:00-15:20
The 501st & Rebel Legions Star Wars Cosplay Contest & Award Ceremony [EN]

15:30-15:50
Lecture "My visit to a Korean dance camp"

16:10-16:30
Japanese doll theater - The samurai's daughter

16:50-17:10
Jōdō - martial arts demonstration

17:20-17:40
Iaido - martial arts demonstration 
         
   
Saturday
14.09

10:30 - A1 Gaming League LIVE
Counter-Strike:GO Semi-final #1

13:00 - A1 Gaming League LIVE
League of Legends Semi-final #1

15:30 - A1 Gaming League LIVE
FIFA19 Grand Final

17:00 - A1 Gaming League LIVE
Counter-Strike:GO Semi-final #2 
 
Sunday
15.09


10:30 - A1 Gaming League LIVE
League of Legends Semi-final #2

13:00 - A1 Gaming League LIVE
Counter-Strike:GO Grand Final

16:00 - A1 Gaming League LIVE
League of Legends Grand Final 
         
   
Saturday
14.09

11:20-11:50
Book unveiling - Благой Иванов и Петър Станимиров [BG]

12:00-12:40
TOM RANEY (Marvel) live drаwing session [EN]

13:00-13:50
Coca-Cola challenges with Emil Conrad, Stan, Stefie, Icaka and more. [BG]

14:00-14:45
"Everyday life with a psycho(mother)" with Neda Malcheva [BG]

15:00-15:50
William Simpson (HBO, GoT) live drаwing session [EN]

16:00-16:45
Talk: The Building blocks of the Universe with Dr. Claire Lee (CERN) [EN]

17:00-18:00
FILM FORGE Festival 
 
Sunday
15.09

12:00-12:50
Айде БГ and Slavi The Clashers live [BG]

13:00-13:45
Fanta Team challenges with Pavel Kolev, Tsuro and Polly Nedkova [BG]

14:00-14:50
SCOTT HANNA (DC Comics, Marvel) live drаwing session [EN]

15:00-15:50
Panel with Just Spas and Tony Pateto [BG]

16:00-16:50
JIM CALAFIORE (DC Comics) live drawing session [EN]

17:00-17:40
America for Bulgaria Foundation and friends
         
   
Saturday
14.09

11:00-17:30
Maid Cafe

17:30-18:00
Check in for the Speed dating

18:00-19:00
Speed dating - Aged 14-18

19:00-20:00
Speed dating - Aged over 18

Kiri-e Area

10:00-19:00
Kiri-e Workshop for beginners

14:30-16:30
Uchiwa fan decorating with Onodera-Sensei

Haiku Area

11:00-12:00
How to write haiku for Tea ceremony with the ceramic cups of Vasil Harizanov

15:00-16:30 Sumi-e with Detelina Tiholova - learn to draw Enso circle, bamboo, birds, blooming branch, koi and ikebana.  
 
Saturday
14.09

11:00-17:30
Maid Cafe

17:30-18:00
Check in for the Speed dating

18:00-19:00
Speed dating - Aged 14-18

19:00-20:00
Speed dating - Aged over 18

Kiri-e Area

10:00-19:00
Kiri-e Workshop for beginners

14:30-16:30
Uchiwa fan decorating with Onodera-Sensei

Haiku Area

11:00-12:00
How to write haiku for Tea ceremony with the ceramic cups of Vasil Harizanov

15:00-16:30 Sumi-e with Detelina Tiholova - learn to draw Enso circle, bamboo, birds, blooming branch, koi and ikebana.  
         
 
Saturday
14.09

11:00-13:00
Sword tournament

16:00-19:00
Sword and shield tournament  
 
 
Sunday
15.09

11:00-13:00
Sword and shield tournament

14:00-15:00
“The water dance” (GOT) - workshop demonstration with SYRIO FOREL

15:00-17:00
Tournament with two hand held weapons

17:00-19:00
Tournament with throwing weapons  
 
         
 
Saturday
14.09

11:00-15:00
Takenoko tournament

12:00-16:00
Tournament Ticket To Ride - Europe, USA, Asia

16:00-19:30
Azul Tournament

16:30-19:30
Tournament CATAN Възходът на Инките

11:00–19:30
Free Play + Demo DBS Card Game, Vanguard, Pokemon TCG, Yu-Gi-Oh!, Yu-Gi-Oh! Speed Duel
  
 
Sunday
15.09

11:00–17:30
“Yu-Gi-Oh! Championship “ competitive tournament with prizes

13:00–18:30
Yu-Gi-Oh! и Yu-Gi-Oh! Speed Duel tournaments

12:00–18:30
Free Play + Demo DBS Card Game и Vanguard  
  



ACC may change the schedule at any given time. Follow the page for most up to date information.